submenu

Judoclub Linkebeek stopt na bijna veertig jaar - 09/09/2021

Terugblik op een prachtig sportief parcours

Droevig nieuws uit het Linkebeekse verenigingsleven: Judoclub Linkebeek houdt er mee op. De sportclub die veel Linkebekenaren nauw aan het hart ligt, was bijna vier decennia een vaste waarde in het Linkebeekse verenigingsleven. Sjoenke blikt terug met de vrijwilligersploeg achter de club.

Over twee jaar, in 2023, zou Judoclub Linkebeek zijn veertigste verjaardag vieren. Maar dat jubileum haalt de sportvereniging jammer genoeg niet. De vrijwilligersploeg van de judoclub is al enkele jaren op zoek naar nieuw bloed om het voortbestaan te verzekeren, maar die zoektocht heeft niets opgeleverd. ‘We hebben veel mensen aangesproken en hard gezocht, maar het mocht niet baten. Het is aartsmoeilijk om vandaag nog mensen te vinden die zich voor een aantal jaren willen engageren. We moeten ons daarbij neerleggen, hoe jammer het ook is’, concludeert voorzitter Johan De Sauter. Johan nam in 1998 het roer over van oprichtster Magda Plompen-Smits en was samen met trainer Vital Swaelens, hulptrainer Matthias Swaelens, secretaris Nadine Swalens en penningmeester Ben Houbrechts jarenlang de drijvende kracht achter de judoclub. ‘De normen die de overheid en de judofederatie opleggen, worden ook almaar strenger’, legt hulptrainer Matthias Swaelens uit. ‘Trainingen mogen bijvoorbeeld alleen maar gegeven worden door gediplomeerde trainers. De achterliggende bedoeling is om de judosport meer te professionaliseren en dat is nobel, maar zo nijp je tegelijk wel een aantal kleinere clubs dood. Zo’n diploma halen duurt immers een paar jaar. Daardoor blijft het aantal gediplomeerde trainers heel klein. Een probleem waar trouwens heel wat judoclubs mee kampen.’

‘Afscheid nemen is nooit fijn, maar de judoclub kan terugblikken op een prachtig parcours’, vindt trainer Vital Swaelens. ‘We hebben zoals elke vereniging hoogtes en laagtes gekend, maar we zijn wel een constante geweest in het Linkebeekse verenigingsleven. Midden jaren 90 telde de club bijna honderd leden. Veel jonge Linkebekenaren leerden bij ons de sport. Zowat de hele Chiro van Linkebeek deed al die jaren judo in onze club. Dat zie je toch niet in veel andere gemeenten’, lacht Vital. ‘De club heeft op competitievlak ook mooie orgelpunten gekend’, vertelt penningmeester Ben Houbrechts. ‘We hebben een paar Vlaams-Brabantse kampioenen in onze rangen gehad. In de schoot van onze club zijn zes zwarte gordels en twee zwarte gordels 2e dan gevormd. Ulla Werbrouck, Gella Vandecaveye, Dirk Van Tichelt en Ilse Heylen hebben hier gasttrainingen gegeven. Als kleine club hebben we twee keer deelgenomen aan de interclub en dat is ook vrij uitzonderlijk. En we hebben niet onbelangrijke judotoernooien als de Open van Brabant en de Vlaams-Brabantse kampioenschappen georganiseerd op onze matten.’

Matten sleuren

En die matten, dat is in Judoclub Linkebeek al jaren een verhaal apart. ‘De eerste 12 jaar gaven we onze trainingen in gemeenschapscentrum de Moelie, nadien in de school. Een eigen zaal hebben we nooit gehad, dus we moesten elke woensdag en vrijdag de matten leggen en weer weghalen’, vertelt Vital Swaelens. ‘Dat is dus vier keer per week sleuren met 72 matten van elk 25 kilogram. Laat ons zeggen dat we bij de start van elke training meteen goed opgewarmd waren’, lacht Vital. ‘Na al die jaren begon dat eerlijk gezegd ook letterlijk en figuurlijk flink door te wegen. Dát aspect van de judoclub ga ik dus niet missen.’

Familiale sfeer

‘We zijn altijd een familiale club geweest’, blikt secretaris Nadine Swalens terug. ‘De sfeer was steeds heel fijn. De babbels met de ouders, het enthousiasme van de kinderen … ik denk dat we dat – naast het judo zelf – nog het meest van al zullen missen. Hier zijn mooie vriendschappen ontstaan op en naast de matten. Ik denk dat we als club iets hebben kunnen betekenen in het leven van veel Linkebekenaren en daar zijn we dankbaar voor. We willen iedereen die ons de voorbije jaren op een of andere manier heeft gesteund oprecht bedanken. Dat geldt ook voor het team van de Moelie en de gemeente.’ ‘Het is dankzij de steun van heel veel mensen dat we het al die jaren hebben volgehouden’, vult Johan De Sauter aan. ‘We hopen dat onze judoka’s de mooie sport zullen blijven beoefenen bij een andere club. Er zijn gelukkig genoeg alternatieven in de buurt. En wie weet zien we in de toekomst een van ‘onze’ judoka’s met een gouden medaille op een of ander kampioenschap.’

De leden en oud-leden van Judoclub Linkebeek kijken met warme gevoelens terug op hun avonturen bij de vereniging. Zo ook Karen De Schouwer, die zelf 18 jaar op de tatami stond en de microbe aan haar kinderen doorgaf. ‘Het was een heel toffe club’, vindt ze. ‘We deden wel aan competitie, maar we voelden nooit die druk. De sfeer was altijd positief en gezellig. We gaan het zeker missen. Dat de judoclub stopt, is een groot verlies voor Linkebeek, maar tegelijk begrijpen we de beslissing. Aan alle mooie liedjes komt een einde. En dit was een heel mooi liedje waar we altijd met een warm hart aan zullen terugdenken.’

 

Tekst: Tina Deneyer
Foto: V.l.n.r. Johan De Sauter, Nadine Swalens, Vital Swaelens, Matthias Swaelens, Ben Houbrechts   © Tine De Wilde
Uit: sjoenke september 2021